Select Page

01. 08. 2017

Ohlédnutí za konferencí TOA 2017 v Berlíně

Ve dnech 11. – 14.7. se konala jedna z největších evropských technologických konferencí zaměřená na inovace a budoucnost technologií. Akce je výjimečná hlavně svou rozmanitostí – prolínají se tu různé oblasti lidského bytí. Vystoupilo celkem přes 200 řečníků a po městě se konalo dalších 200 doprovodných akcí.

Blockchain, AI a UX

 

Asi si říkáte, že se to nedá během čtyř dnů stihnout a mentálně pojmout. A ano, máte pravdu, bylo to náročné. Přes den jsme přecházeli z jednoho sálu do druhého a večer navštívili doprovodné přednášky berlínských startupů. V průběhu akce jsem subjektivně identifikoval tři hlavní témata, které byly společné pro většinu vystoupení: decentralizované aplikace a Blockchainumělá inteligence a přechod od User Experiece (UX) na Human Experience (HX) a individuální obsah pro jednotlivce.

Stát jako služba


Oleg Gustol z 500px měl poutavou řeč na téma e-government v Estonsku. Zmínil pojem Country-as-a-service, tedy stát jako službu, kterou nabízejí podnikatelům z celého světa. E-residency je vládou garantovaná digitální identita (virtuální občanství), která umožňuje v Estonsku vzdáleně založit a provozovat firmu. Tato malá pobaltská země je vzorem e-governmentu a jako první nasadila blockchain na národní úrovni.

IOTA nová generace blockchainu


Dominik Schiener, spoluzakladatel IOTA foundation, přednášel o využití decentralizovaného úložiště pro tzv. Internet of Things (IoT) jako komunikační vrstvu sdílené ekonomiky strojů. IOTA je kryptoměna, která nevyužívá blockchain, ale tzv. Tangle (acyklický orientovaný graf), který přináší výhody jako jsou bezplatné transakce, nekonečnou škálovatelnost a offline transakce.

IOTA je navržena pro efektivní machine-to-machine výměnu transakcí. Běžné kryptoměny postavené na blockchainu fungují na principu potvrzovaní bloků těžaři. Se vzrůstajícím počtem transakcí vzrůstá objem práce pro těžaře a cena provedené transakce. IOTA funguje odlišně, každá transakce vytváří nový uzel a musí nejprve ověřit dva náhodně vybrané uzly sítě než je začleněn. Nutné je dodat, že IOTA je v beta verzi a zatím není zcela decentralizovaná.

UX => HX


Jedním z velkých témat konference bylo téma přiblížení techniky člověku – přechod od User Experience na Human Experience. Navštívil jsem vystoupení španělské firmy Typeform, která se zabývá převodem uživatelského prostředí aplikací do formy běžné lidské konverzace. Typeform nabízí svým klientům formuláře, dotazníky a ankety jako službu.

Konverzační UI

 

Poměrně velké množství přednášek se konalo na téma chatbotů a umělé inteligence. Trend chatovacích botů místo vlastní nativní iOS a Android aplikace se tak zdá být na vzestupu. Lidé jsou po staletí zvyklí komunikovat s lidmi ve formě rozhovoru. Ale většina dnešních aplikací má grafické uživatelské rozhraní s menu a mnoha tlačítky. Chatbot je pro člověka přirozenější, nemusí se učit jak ho ovládat. Chatboti jsou dalším příkladem přechodu klasického UI do podoby konverzace. Mezi řečníky byli zástupci pojišťovny, prodejci dovolených, kosmetiky a další. Zatím lze mluvit spíše o konverzačním UI než o autonomních chatbotech, kteří by dokázali odpovídat samostatně.

 

Obsah na míru

 

Oddělení výzkumu a vývoje britské BBC představilo adaptivní streamování videa, kde se zobrazovaný obsah přizpůsobuje svému divákovi. Na základě věku, pohlaví, zálib a preferencí se mění odstíny barev, hlasitost hudby, hlasů a dokonce i pořadí scén.

Na plátně v přednáškové hale byly spuštěny dvě experimentální ukázky. První se věnovala předpovědi počasí a druhá byla krátká ukázka z filmu. Video předpovědi počasí se skládalo z grafik pro různé velikosti obrazovek koncových zařízení. Stream se dále přizpůsoboval preferencím jednotlivého diváka – různá barva grafiky, detail informací, hlasatel/hlasatelka, …

Druhá ukázka obsahovala velmi krátký film, který ukazoval jeden z klasických holywoodských triků náklonnosti k určité postavě. Děj ukázky je prostý: žena se sejde s nějakým mužem v kavárně. Postavu, kterou divák vidí na plátně dříve a déle si oblíbí, má tendenci mu důvěřovat a fandit. Pouhým promícháním scén filmu si divák odnáší úplně jiný zážitek. BBC experimetuje se střihem videa v reálném čase na základě znalosti diváka a jeho preferencí. V experimentu jdou tak daleko, že je stream upravován i na základě teploty a světla v místnosti, kde je film sledován.

 

Vyplatí se konference?

 

Konference Tech Open Air 2017 v Berlíně přinesla mnoho technologických i společenských témat z různých oblastí života. Na jednom pódiu se střídali řečníci z technologických firem, zdravotnictví, zástupci tisku, umělci a další. Hlavními tématy napříč obory byla jednoznačně decentralizace, umělá inteligence a osobní lidský přístup techniky k člověku. Berlín jako město nabízí velký počet coworkingových center a startupových akcelerátorů. Všudepřítomná tvořivá a nadšená atmosféra je více než inspirující. Za mně je TOA akcí, kam se rád vrátím.