Select Page

07. 06. 2016 | Uncategorized

Autify je nová appka určena do auta, o níž nám vyprávěl vývojář Zdenek. – Startitup.cz

Ahoj Zdeňku, jak se daří? Mohl bys nám na začátek představit tvůj projekt Autify?

Ahoj, aplikace Autify přináší nový koncept ovládání telefonu pomocí jednoho gesta. Hlavní odvětví, na které cílíme, je automobilový průmysl. S Autify můžeš listovat mezi navolenými aplikacemi bez nutnosti vizuálního kontaktu, tím pádem můžeš stále sledovat vozovku před sebou. Aplikace ti umožní přepínat mezi tvou oblíbenou navigací, přehrávačem muziky nebo aplikací určenou pro taxikáře, např. UberPartner. Jaké aplikace si zvolíš je jen na tobě.

 

Vím, že v týmu jste čtyři kámoši, koho to byl vlastně nápad? A co neshody, byly nějaké?

Trochu neskromně řeknu, že počáteční nápad byl můj. Koupil jsem si auto a asi rok jsem hledal nějakou dobrou aplikaci, která usnadní ovládání telefonu při jízdě. Nic opravdu dobrého a použitelného jsem nenašel a tak vznikla aplikace Autify.

Náš tým je spíše taková volná pracovní skupina. Ano, hlavní jádro tvoříme my čtyři, ale často spolupracujeme s dalšími lidmi. Většina z nás se seznámila už při studiu na vysoké škole ČVUT. Každý přináší svůj pohled na věc a to je velmi inspirativní. Samozřejmě se mezi námi občas objeví nějaké neshody, ale téměř vždy se nám daří se na těch opravdu podstatných věcech rychle shodnout. Ta volnost skupiny je úžasná.

 

Jak vypadá váš běžný den, přes den jste ve svých zaměstnáních a večer pracujete na Autify? Není to trošku náročné?

Ano, většina z nás už pracuje. Je to náročné, ale zároveň to je i koníček. Pro mě je důležité si čas rozdělit tak, aby tam byla práce, koníčky i odpočinek. Také se snažím nezanedbávat přítelkyni. Naštěstí má pro moje zapálení pochopení.

 

Všimla jsem si, že appka je zatím jen v beta verzi. Jaké máte plány s aplikací do budoucna, kdy bude Autify plně funkční?

Nejprve bych chtěl říci, že Autify je již nyní plně funkční. Označení beta je z důvodu častějších změn v aplikaci. Hlavním cílem je nyní nasbírat co největší vzorek uživatelů a na základě jejich zpětné vazby vylepšovat uživatelský zážitek a zjednodušovat ovládání tak, aby bylo při řízení opravdu co nejbezpečnější.

V další fázi budou přibývat nové funkce. Co třeba plánujeme je propojení s navigací Waze, tak aby bylo možné reportovat kolony a nehody přímo gesty v Autify. Nebo napojení na přehrávač hudby jako třeba Spotify a další podobné služby.

Dále pracujeme na nové aplikaci Autify Sport, která bude zaměřena na ovládání telefonu při jízdě na kole nebo při běhu. Sportovci jsou další obrovská cílová skupina, takže možnosti rozvoje jsou opravdu velké.

Máte v plánu z aplikací i vydělávat? A jakým způsobem, tedy pokud to není tajemstvím 🙂

Autify jako takové bude vždy zdarma. Kvůli bezpečnosti nelze použít žádné rušivé elementy, tedy reklama nepřipadá v úvahu. Autify bude využívat tzv. freemium model, tedy dokupování pokročilých funkcí přímo v aplikaci.

Appka je dostupná pouze pro Android. Dost lidí však využívá iOS, nepřicházíte tak o velkou klientelu? Plánujete rozšířit aplikaci i na iOS?

Platformu iOS sleduji velmi pozorně. Máš pravdu že iPhone je velmi populární a začíná být běžný i u nás. Jeho uživatelé jsou ochotnější nakupovat, a proto je iOS pro vývojáře většinou startovní platforma a Android verze přijde později.

Stále přemýšlím, jak přinést, alespoň částečný uživatelský zážitek Autify na iPhony. Android nám svou otevřeností umožňuje běh aplikace nad systémem a nad dalšími aplikacemi. To je klíčové pro celý koncept ovládání telefonu gesty bez nutnosti se na něj podívat. Toto nám iOS zatím neumožňuje.

A co preferuješ ty, iOS nebo Android?

Já používám telefony s Androidem. Jako vývojář samozřejmě sleduji i další platformy a ne jen iOS, ale i Windows Mobile a Blackberry. Mít široký rozhled je podle mě důležité. Každá platforma má co nabídnout a každá může jinak inspirovat při vytváření aplikací. Například systém od Blackberry je postavený na ovládání gesty, což je pro uživatele nezvyklé, ale velmi návykové. Autify tento systém ovládání částečně přebírá.

Setkali jste se i s negativními reakcemi? Jak se s nimi vyrovnáváte?

Ano. Asi jako každý, kdo se do něčeho doopravdy pustil, slyším občas kritiku, že bych to měl dělat tak či onak. Pro nás je důležité, že aplikace má odezvu. I negativní reakce znamená, že produkt zaujal a že má smysl ho dělat. Sešlo se nám poměrně velké množství námětů na vylepšení a některé jsme již do aplikace zařadily. Aktivní uživatelé jsou nejlepší marketing, jaký si můžeme přát.

Měli jste i nějaký startupový fail? Myslím tím projekty, které nevyšly. Co myslíš, že byl důvod neúspěchu?

Ano. Zhruba před dvěma lety jsem s Michalem založil projekt getnfc.cz, který se zaměřoval na bezkontaktní vizitky. Vyráběli jsme běžně vypadající papírové vizitky, které však v sobě měli NFC čip a kontakt se uložil do adresáře telefonu pouhým přiložením telefonu.

Důvodů neúspěchu bylo určitě více. Byl to náš první projekt a šli jsme na to trochu naivním přístupem. Máme hezký produkt, který má navíc wow efekt, to musí přeci každý chtít. Vůbec nás nenapadlo, že nejdříve musíme provést edukaci o technologii NFC, kterou skoro nikdo nezná a to i přesto, že jsme jednou ze zemí s nejčetnějšími bezkontaktními platbami v obchodech.
Další velkou překážkou je ignorace technologie ze strany Applu a blokování NFC pouze pro Apple Pay. Většina managementu používá iPhony a tito lidé rozhodují o tom co firma nakoupí.

A rozhovor nezakončíme otázkou ale netradičně doplněním věty: Mladým lidem, který zvažují vlastní byznys bych chtěl upozornit na …

to, že nápad nestačí. Za vším se schovává hromada práce a až ji dokončíte, hned jí bude víc a víc. Nebojte se a pusťte se do toho. Stojí to za to!

 

Původně vyšlo na startitup.cz